Detailing

Detailing: Deri Direksiyon Bakımı

on

‘’Detailing’’ son günlerde otomobil severlerin başlıca hobileri arasında yer almaya başladı. ‘’Detailing’’ uygulamalarının başında ‘’direksiyon temizliği ve bakımı’’ gelir.

Otomobillerimizin en çok muhattap olduğumuz ve temas ettiğimiz yeri haliyle direksiyonudur, özellikle hakiki deri direksiyona sahip olan otomobillerde temizlik ve besleyici bakımları doğru şekilde uygulamazsak bir süre sonra el içindeki terden kaynaklanan asit, vücut yağı, sürtünme ve kirler üstüne güneş ışınlarının direkt etki etmesi sonucu direksiyonumuzdaki pütürlüklerinin araları dolacaktır ve ilk günkü dokusunu kaybedecektir ve parlaklık kazanacaktır.

Bu durum kullanım konforunu ve özellikle hassas otomobil severler için göz zevkini bozmaktadır ve tamamen engellenemese de süreci geciktiren ve olumlu sonuçlar veren yöntemler mevcut.

Bu durumu engellemek için ilk olarak tek elle ve avcunuzun içiyle direksiyon çevirme alışkanlığından vazgeçmelisiniz. İki elle direksiyona müdehale edip, sürtünmenin en aza indirilerek çevirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Özellikle avuç içleriniz çok terliyorsa, aracınızın kapı içi ceplerinde alkollu mendil bulundurarak sürüşe başlamadan önce ellerinizi temizlemeniz direksiyon sağlığınızın yararına olacaktır. (Özellikle kalitesiz ıslak mendiller ve kimyasal içeren ıslak mendilleri kesinlikle kullanmayınız.)

Ülkemizde profesyonel olmayan oto yıkamacılar maliyetleri düşürmek için, kalitesiz ve kimyasal içeriği deriye zarar verebilen spreyler ve parlatıcılar kullanmakta. Bu tarz yıkamacıları kullanıyorsanız, direksiyon ve tüm deri aksamın sadece temiz ve hafif nemli bir bez ile temizlenmesini istemeyi ihmal etmeyin.

Bütün bu hususlara dikkat ediyor ve yine de engelleyemediğiniz kirler için ise kullanım sıkığınıza göre kendinizin belirleyeceği periyotlarda önce temizlik sonra bakım uygulamaları yapmalısınız. Tüm dünya’da bu konuda profesyonelleşmiş sayılı markanın ‘’deri temizlik ve bakım’’ (‘’leather conditioner and sealer’’) ürünlerini satın alarak uygulama talimatlarına uygun bir şekilde uygulamalısınız. Üzerine basarak belirtmek isteriz ki; bu konuda profesyonel ürünleri tercih etmelisiniz. Bakım işleminden önce temizleme işlemi için profesyonel bir markanın temizleyici spreyini mikrofiber bir beze sıkarak direksiyonun tüm deri bölümlerini iyice temizlemelisiniz. Kirlerin iyi çıkması için bu işlemi yaparken sert müdahale yapmak direksiyon sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu hataya düşmeden dengeli bir şekilde temizleme işlemini tamamladığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra bu işlem için olan pedlere, ‘E’ vitamini içeren profesyonel ürününüzün bakım kremini sürerek tüm deri kısımları hafifçe, yedirerek beslemelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra en az 12 saat direksiyona dokunmayarak dinlenmeye bırakmalısınız. (İlerleyen günlerde, Meguiars’ın ürünü ile fotoğraflı uygulama yapılacak ve sitemizde yayınlacaktır.) Bakım kremi besleyici içeriyle deriyi besleyecek ve derinin üzerinde çok ince bir koruyucu tabaka oluşturacaktır. Bu tabaka sürtünmeyi de azaltarak deri direksiyon ömrünüzü uzatacaktır.

Keyifli ve temiz sürüşler…

Lütfen bu konu hakkındaki düşünce ve uygulamalarınızı bizimle yorum kısmından paylaşınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir