Detailing

Kara Leke: Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

on

Özellikle yaz aylarında bir çok kullanıcının başına gelen kaçınılmaz bir olaydır. Zift oldukça inatçı ve yapışkan bir malzemedir. Yaz aylarında yoğun güneş ışınlarının eritmesi veya yapım aşamasında olan asfalt yollar sonucunda, gözümüz gibi baktığımız arabamızın boyasın yapışır. Eğer alternatif yolunuz varsa bu yolu baştan tercih etmenizi öneririz. Eğer ki ziftli yola girmeniz kaçıınılmaz ise oldukça yavaş gidilmeli.

Tabi ki bu zift lekeleri sonsuza kadar arabamızın boyasının üzerinde kalmayacak fakat temizlenme esnasında oldukça hassas davranılmalı. Öncelikle eğer mümkünse profesyonel hizmet veren kuruluşlardan yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler, hassas bir şekilde uygulanmazsa boyanıza zarar verebilir.

 

Zift ve katran temizleyici özel spreyler…

Profesyonel olarak üretilmiş olan özel spreyler öncelikle tavsiyemizdir. Zift lekesi olan bölgeye spreyi uygulayarak, ziftin akmasını ve ardından temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gaz yağı ve mazot…

Gaz yağı çok yaygın olarak bulunabilen bir şey değildir, gaz yağı bulabilirseniz öncelikli olarak gaz yağını lekeli bölgeye uygulayarak akmasını bekleyebilir ve yumuşak bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gaz yağı bulamazsanız mazotu tercih edebilirsiniz. Mazotu lekeli bölgeye uygulayarak akmasını bekleyebilir ve daha sonra yumuşak bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu iki yöntemin dışında margarin gibi bir kaç farklı yöntem daha mevcut. Lekeli bölgeye bir miktar margarin koyarak güneşin altında kendiliğinden erimesini beklemek. Eriyen margarin ile birlikte zift de yumuşuyor.

Tüm bu yöntemleri tabi ki sıcak ve güneşli bir havada yapmanız gerekiyor. Unutmayın, hatalı ve sert yapacağınız her işlemi aracınızın boyasına kalıcı zarar verecektir.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir